Mamy oko na
Twoje zdrowie

W Proxima Med Center czeka na Państwa zespół doświadczonych specjalistów,
którzy zapewnią profesjonalną obsługę i opiekę w ramach prowadzonych usług medycznych.

Jedną z wielu zalet naszej przychodni, jest to, iż badania lekarskie wykonywane są w jednym miejscu i w ciągu jednego dnia.

Zespół suchego oka

To grupa schorzeń, w wyniku których dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka. Może to być   wywołane niedostatecznym wydzielaniem łez lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego (stała warstwa łez znajdująca się na powierzchni zdrowego oka). Efektem wymienionych objawów  jest nadmierne wysychanie rogówki i spojówki.

Do najbardziej typowych objawów należy: drapanie, uczucie obcego ciała, pieczenie, zaczerwienienie, ból, poczucie „piasku pod powiekami”, swędzenie, obrzęk powiek oraz  światłowstręt.

Zespół suchego oka może wystąpić z powodu różnych czynników, a w szczególności:

W wyniku schorzenia oko jest bardziej podatne na infekcje i przez odsłoniętą rogówkę mogą wnikać mikroorganizmy chorobotwórcze.

W przypadku podejrzeń występowania zespołu suchego oka, należy udać się do lekarza okulisty.

Leczenie

Leczenie zespołu suchego oka jest wyłącznie objawowe, to znaczy, że nie leczy się przyczyny występowania lecz skupia na łagodzeniu objawów. Polega to przede wszystkim na uzupełnianiu filmu łzowego, poprzez nawilżanie preparatami typu „sztuczne łzy”. Ważne, by wybierane preparaty były jak najbardziej zbliżone do naturalnego płynu łzowego. Nie mogą one zawierać środków konserwujących, bowiem są one bezpieczniejsze dla oka oraz dla osób noszących soczewki kontaktowe i dla alergików.

Innym sposobem, bardziej inwazyjnym, jest laserowy zabieg trwałego zamknięcia kanalików łzowych, lub czasowe zamknięcie na okres kilku miesięcy zatyczkami rozpuszczalnymi. Taki zabieg ma na celu zahamowanie odpływu łez i zwiększenia ich ilości na powierzchni oka.

Pomóż sobie sam

Niezależnie od procesu leczenia, osoby, które zapadły na to schorzenie, mogą poprzez swoje działania  łagodzić objawy.

Obecnie nie ma skutecznych metod całkowitego wyleczenia zespołu suchego oka, który utrzymuje się zazwyczaj do końca życia chorego.

Żródło: Atlas Edukacyjny. Okulistyka 2017, Polskie Towarzystwo Okulistyczne

Konsultacja: lekarz okulista Monika Stojek – Rola