Mamy oko na
Twoje zdrowie

W Proxima Med Center czeka na Państwa zespół doświadczonych specjalistów,
którzy zapewnią profesjonalną obsługę i opiekę w ramach prowadzonych usług medycznych.

Jedną z wielu zalet naszej przychodni, jest to, iż badania lekarskie wykonywane są w jednym miejscu i w ciągu jednego dnia.

Leczenie falą uderzeniową

Jest to metoda, która pojawiła się w latach 80 ubiegłego wieku w USA. Polega na wytwarzaniu silnych fal ultradźwiękowych o dużej energii w specjalistycznej aparaturze. Powstaje tam duże ciśnienie, które przesyła się do urządzenie z wyglądu przypominającego pistolet. Tam natomiast znajduje się nabój poruszany sprężonym powietrzem, wytwarzający falę mechaniczną. Chore miejsce pokrywa się żelem, ułatwiającemu przyleganie końcówki do ciała. Przykłada się ją i wykonuje „strzał”. Takie zabiegi stosuje się w leczeniu wielu chorób.

O to kilka przykładów leczniczego działania fali uderzeniowej w schorzeniach.

Ból łokcia i nadgarstka

Przyczyną jest stan zapalny i zmiany degeneracyjne w okolicy łokcia, albo nadgarstka i palców. Dolegliwości powstają wskutek przeciążeń i mikro-urazów, uszkodzeń włókien, ścięgien i złego ukrwienia tej okolicy.
Skutki użycia fali uderzeniowej. Uderzenia fali oddziałują na zmienione mięśnie. Pobudzają je do regeneracji, zmniejszają ból i rozbijają powstałe zwapnienia. Tworzy się blizna, która układa się zgodnie z naturalnym położeniem ścięgna. Zapobiega to odnawianiu się kontuzji po powrocie do aktywności fizycznej. Zazwyczaj wykonuje się od trzech do pięciu zabiegów.

Chory bark

Zmienione chorobowo elementy stawu barkowego znajdują się wówczas głęboko, dlatego standardowa fizjoterapia (jonoforeza, prądy) jest mało skuteczna.
Skutki użycia fali uderzeniowej. Fala ultradźwiękowa wnika na kilka centymetrów. Dochodzi do mikro-urazów w bolesnych ścięgnach i więzadłach. Rozpoczyna to odbudowę uszkodzonych wcześniej włókien kolagenowych. Zależnie od zaawansowania zaleca się od czterech do siedmiu zabiegów.

Ścięgno Achillesa

Tworzą je mięśnie w łydce łączące się ze stopą. Do jego uszkodzenia, naderwania a nawet zerwania może dojść w wyniku długotrwałego powtarzania jednego ruchu albo też nagłego urazu.
Skutki użycia fali uderzeniowej. Strumień ultradźwiękowy pobudza aktywność komórek i zwiększa przepływ krwi w ścięgnie, co przyspiesza jego regenerację. Zabiegi fali uderzeniowej można łączyć z innymi ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Leczenie falą polega na stosowaniu od trzech do czterech zabiegów w tygodniowych odstępach.

Ostrogi piętowe

To wyrostki kostne (zwapnienia) występujące w pięcie. Powstają one wskutek długotrwałego stanu zapalnego spowodowanego np. przeciążeniem.
Skutki użycia fali uderzeniowej. Fala ultradźwiękowa przyspiesza regenerację włókien kolagenowych. Zmniejsza stan zapalny i hamuje rozrost ostrogi. Ponadto rozbija zwapnienia i zmniejsza ból. Powinno się również nosić wkładki odciążające piętę i delikatnie, okrężnie ją masować. Ulgę przynoszą już 3-4 zabiegi.

Rozbijanie kamieni

Kamienie to złogi minerałów i ich soli, które odkładają się w drogach moczowych (nerkach, pęcherzu). Mogą utkwić w jednym miejscu lub przemieszczać się w stronę moczowodów. Są powodem bólu, np. w okolicach lędźwi i są przyczyną zwiększenia oddawania moczu.
Skutki użycia fali uderzeniowej. Podczas tego zabiegu (tzw. litotrypsji) fala uderzeniowa rozbija kamienie na mniejsze fragmenty. Każde uderzenie fali powoduje kruszenie złogów. Przeważnie zabieg trwa od 30 do 50 minut. Po trzech tygodniach przeprowadza się kontrolne USG nerek lub pęcherza i w razie konieczności zabieg należy powtórzyć.

Przebieg zabiegu falą uderzeniową 

Zazwyczaj wykonuje się kilka zabiegów w odstępach 2-3 dni (czasami dłużej). Miejsce, na które oddziałuje się falą, pozostaje wrażliwe przez jakiś czas. Niekiedy samopoczucie poprawia się za pierwszym razem, lecz pełny efekt jest odczuwalny po trzech tygodniach.
 

Co jeszcze można leczyć falą uderzeniową?

Oprócz wspomnianych dolegliwości, fala uderzeniowa jest wykorzystywana w leczeniu wielu innych schorzeń, takich jak:

Metoda ta mimo, że znana od dosyć dawna jest coraz bardziej popularna i stosowana w gabinetach lekarskich. Jest ona skuteczna w 95%. Jeden zabieg trwa około 10 minut i jest coraz częściej stosowana w lecznictwie.

konsultacja: lekarz medycyny Robert Rola