Anemia-niedokrwistość

Anemia, zwana również niedokrwistością, to  choroba w której dochodzi do spadku ilości hemoglobiny, liczby krwinek czerwonych (erytrocytów) oraz wskaźnika hematokrytowego poniżej prawidłowych wartości.

Najczęstszą postacią anemii jest niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Trochę rzadziej występuje niedokrwistość hemolityczna (z rozpadu czerwonych krwinek), megaloblastyczna (zwiększenie objętości erytrocytów, przykładowo w niedoborze witaminy B12) oraz anemia aplastyczna (spadek poziomu wszystkich rodzajów krwinek na skutek zaniku szpiku kostnego).

Innymi czynnikami wpływającymi na powstanie anemii są również:

Diagnostyka

Anemię  diagnozuje się na podstawie wyników badania krwi z uwzględnieniem trzech parametrów:

Wartości wynoszące poniżej normy wskazują na anemię.

Rodzaje anemii (ze względu na jej przyczynę) :

Objawy:

Leczenie

Leczenie anemii jest uwarunkowane od przyczyny jest powstania.

Przykładowo, anemię wynikłą z powodu  niedoboru żelaza leczy się zazwyczaj poprzez  uzupełnienie żelaza, którego brakuje w organizmie. Zazwyczaj lekarz zaleca suplementację organizmu oraz właściwą dietę, które łącznie pomogą odbudować właściwy poziom żelaza w organizmie.

Wczesne wykrycie anemii i jak najszybsze zastosowanie odpowiedniego leczenia, daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie. Dotyczy to zwłaszcza anemii z niedoboru żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12.

W przypadku innych rodzajów anemii nie zawsze udaje się pacjenta wyleczyć. Nie leczona anemia może spowodować poważne reperkusje w organizmie:

Objawy anemii są często bagatelizowane przez pacjentów, zwłaszcza w początkowej fazie. Oprócz prawidłowego żywienia i trybu życia, należy pamiętać, że  warto regularnie się badać. Profilaktyka daje  szanse na wczesne wykrycie choroby, a co za tym idzie – zwiększa niepomiernie możliwość wyleczenia.

konsultacja: lekarz medycyny Robert Rola